Hajo, KiVi, johann gambolputty, meg azok, kiket érdekel a turistajelzések problémaköre és figyelemmel kísérik ez vitát (azért jó lett volna, ha ti is letettétek volna voksaitok... Még nem késô!)
A téma áttekintése
Van egyfelôl a szabály. Hogy ne legyen félreértés, én ezt a doksit tekintem annak: http://turistautak.hu/wiki/Turistajelzések_szöveges_megjelenítése
A szabály négy tényt rögzít
- a jelzéseknek két kategóriája van (szín és alak),
- a kategóriákon belül sorrendbe vannak rakva (KPSZ ill +34QBLCTYIoo, a sávnak, mint alaknak nincs jele és elsô helyen áll)
- alakjel mindig színnel áll, önmagában nem (PQ van, de csak Q nincs)
- több együttfutó jelzés közti hierarchia az alakok sorrendjén alapul (például kék négyszög, sárga háromszög és zöld kereszt megjeleníttetési sorrendje: Z+ S3 K4
Vannak még szabályon kívüli, de tuhu-n elfogadott jelek - PM, M, *, K2
Vannak vitatott jelzések, mint az SG. Itt figyelmetekbe ajánlom modras tanulmányát. Sok különleges jelet gyüjtött össze. És hozzájuk adhatjuk a fórumon emlegetett lila csibecsôröket, kosfejeket, házaspárok kettôs gyûrûsjeleit stb És nemrég a Hunyadorom körül mentem egy fehér háromszöggel jelzett turistaúton. Fénykép van.
A szabvány egyetlen hibája, hogy csak megemlíti a nemszabályos jeleket, de nem rögzíti viszonyukat sem egymáshoz sem a meglévô szabályos jelekhez.
Az olyan szöveg, hogy "és a sor végére kerüljön a labelben" avagy "A többi megy utána." avagy "A jelölés sorrendje... a B-n belül pedig véletlenszerű" blablabla, nem ad útmutatást.
A szabvány pontosítása
Azonban meg kell tartanunk a koncepcióját, különben fejünkre csapnak... Következô lehetôségeket látok:
- A nemszabályos jeleket a jelenlegi két kategóriába suvasztjuk (Mária útja, mint lila szín, a színkategória utolsó helyére kerül, a többi, x, +o, lo, g stb stb mint alakok a kerékpárutat jelölö OO-t követik, a sorrenden vitatkozhatunk...).
- Felveszünk két további kategóriát, színt és alakot, és ezekbe szépen beosztjuk a nemszabályos jeleket.
Az elsô megoldás az egyszerûbb. Csak bôvítjük a szabványt; a szín- és az alakjel pozíciójuk alapján egybôl felismerhetô.
A második megoldásnál maga a szabvány nem változik, csupán mintegy hozzácsatolunk egy függeléket, mely külön-külön leírja a nemszabályos színeket és alakjeleket.
Van még néhány szempont, mit mérlegelnünk kell:
- Olyan szín/alakjeleket kell kiválasztanunk, melyek a különféle kimeneteken egyaránt és egyformán megjelennek. Kevés van. Nehéz közös nevezôre jutni.
- Valóban olyan szín/alakjeleket kell kiválasztanunk, melyek a terepen vannak, amit a térképolvasó túrázó lát.
OFF Az utóbbi szempont lehet, hogy magától értetôdô, de mégis... Megmondaná nekem valaki, a WEBes térképen a Csóványost délrôl megkerülô síút miért 'piros ||' ikonnal van jelölve? Aki arra jár, hiába keresi fákon a két függôleges vonalat... küld is bennünket a jó meleg... Pedig az PX-re van kész ikon ON
A második megoldást javaslom:
Szin - M (Mária útja úgy is mint magenta/lila) és F (fehér, elég sok van); ebben a sorrendben
Alak - 2 (pecsét), X (síút), / (tanösvény), M (Margita, Meteor Maraton), G (gyöngy), * (joker); ebben a sorrendben
Összefoglalás
Javaslom, a meglévô szabály alapján a turistajelzések színeinek és alakjainak a következô csoportosítását:
Szabályos (változatlan)
színek: KPSZ
alakok: +34QBLCTYIoo
Nemszabályos (új kategóriák, késôbb bôvíthetôk)
színek: MF
alakok: 2X/MG*
[ előzmény: (28806) Old Eye, 2009.03.18 10:35:24] |