Sok kérdés volt, ráadásul több threadbe szabva, és nem biztos, hogy hatékony egyenként válaszolnom.
Egyrészt aki esetleg nem ismer: a Magyar Wikipédia alapítója volnék, és mint a legrégebbi szerkesztője is egyben volt „szerencsém” számtalan licencelési, jogi és egyéb problémával találkozni, és ha megengeditek, akkor szívesen felajánlom, hogy segítek. Részben azért, mert a TuHu egy nagyszerű kezdeményezés, és szeretném, ha megmaradna és fejlődne, részben azért, mert az OSM-ről is ezt gondolom, részben pedig az úttörő ahol tud, segít. ;-)
Ki keres pénzt. Ez egy nagyon hosszú téma, sok izgalmas vitát láttam már, de általában a lényeg az, hogy vannak emberek, akik azért dolgoznak, hogy nekik és másoknak jó legyen; vannak más emberek, akik emellett arra számítanak, hogy valamikor ebből pénzt fognak tudni csinálni. A második csapatnak nincs mit mondanom, nem lehet őket általában meggyőzni. Az elsőnek azt mondom, hogy a OSM (mint minden open source és open content projekt) nyílt tartalmat állít elő, vagyis abból senki nem keres direkt módon egy fillért sem, de a licenc nem zárja ki a kereskedelmi felhasználást - senkinek. Azaz ha attól tartasz, hogy valaki más pénzt keres a dolgon egy adott módon, akkor azt te is megteheted; ha nem tudod, talán más sem. De ha azt be tudod látni, hogy az a lehetséges eset, hogy valaki más pénzt keres rajta és te nem valójában nem okoz neked anyagi veszteséget, és ha azt be tudod látni, hogy ezzel a közösség általában még jobban gazdagodik, akkor megérted az egész működését. A Wikipédisták ingyen dolgoznak (és én, mint a magyar egyesület elnöke is, és gondolom a MKGE vezetői is), és nem rettegnek a kereskedelmi felhasználástól, hiszen az csak méginkább elterjeszti a tudást, amit készítettek. A szabad licenc garantálja hogy nem csak egy cég fog meggazdagodni a közösség munkáján, hanem akárki, aki érez erre indíttatást.
Az OSM amúgy teljesen nonprofit. Az alapítvány lapja.
Licenc. A nemkereskedelmi licencek (mint a CC-BY-NC) és a módosíthatatlan licencek (mint a CC-BY-ND) nem szabad licencek. Ez van. Korlátozzák a felhasználást. Ezeket a tartalmakat semmilyen valóban szabad projekt nem tudja később használni. Lehet ilyet használni, de látni kell, hogy ez a tartalom részleges vagy teljes zártságát jelenti. Ennek lehet előnye (a tulajdonosnak), és nem bűn... de nem is közösségbarát. Az általatok sorolt licencek (GPL, CC-BY-SA, GFDL, ...) mint szabad licencek, és megengedik a kereskedelmi felhasználást és a származtatott műveket („módosítás”), de egyébként javaslom az OSM által is használt ODbL-t, ha már szabadot akartok választani. Ehhez sokat kell gondolkodni, bár tudok segíteni infókkal.
Az OSM jelenleg CC-BY-SA, és most fog átváltani ODbL-re, mindkettő nagyrészt kompatibilis, és mindkettő lehetővé teszi más, kompatibilis licencekkel való együttműködést (ebben eltér pl. a GPL-től).
OSM és GPS trackek: mi is trackekből rajzolunk sok mindent, és nekünk is oda kell menni. :-) Sok szerkesztő biciklizik, és közben trackel és fényképez.
Zárt vagy nyílt közösség: igen, ez egy jelentős eltérés. Tapasztalat szerint (nézétek meg a Nupedia és Wikipédia történetét) a nyílt forma nagyságrendekkel dinamikusabb fejlődést biztosít, de szükséges külön ellenőrzés és minőségbiztosítás. Az sem halálos bűn, ha a két rendszer megvan párhuzamosan, de ugyanazon adatokból dolgozik: az OSM megkapja a TuHu térkép adatbázisát, és konvertálja ahogy akarja, a TuHu pedig megkapja a nem sétautakat, vízrajzot, közigazgatást, vagy ami épp szimpatikus, vagy épp a világszintű térképet. És ezeket lehet kézzel, kívánt szempontok alapján géppel vagy egyéb módon fésülgetni, így mindenki egyszer dolgozik, és a gépek elvégzik a többit. Ez is egy lehetséges megoldás.
Csak trackek átadása: igen, ez „majdnem semmi”, hiszen nincs tagglve, így az OSM nem tudja, hogy út, sétaút vagy vízmosás, hogy milyen jelölésű, stb. Át kell az egészet kézzel rajzolni, utána meg odamenni és ellenőrizni.... De a semminél több, és valahol el kell indulni, mert valóban az ember gyűlöl az informatika korában kétszer dolgozni. De ha a jog nem engedi, akkor megtesszük: az OSM újrarajzolja a kereskedelmi térképekben található adatokat, gyakran jobban. :-)
Amit Mr. Zerge mond (a kereskedelmi felhasználás mindenféle adóügyi meg egyéb dolgokat vonz) arról még sosem hallottam, pedig a Wikipédia jelentősen nagyobb mennyiségű kereskedelmileg is használható infót állított elő. Na persze nem pénzért árulja, az is igaz. ;-) A CC-BY-SA engedélyezése szerintem csak (nehéz!) döntés kérdése de nincs könyvelési vonzata.[ előzmény: (47134) alnibell, 2011.04.13 14:52:35] |