A turistautak jelölése sokkal kifinomultabb az osm-ben, ezért első ránézésre szokatlan látvány annak, aki a turistautak.hu szerkesztőjeként nézi.
Alapelve az, hogy a turistaút a két végpontja között végighalad egy csomó útszakaszon. Így a turistaút jelzése nem az egyes útszakaszok tulajdonsága, hanem az útvonalé, amely az útszakaszokat rendezett és folyamatos listába foglalja.
Egy útvonalnak egy jelzése van. Ahol egy útszakaszon két vagy több útvonal is halad, vagyis a jelzések fonódnak, ott az útszakasz tagja több jelzett útvonalnak is.
Az útvonal az osm-ben pontosan ugyanaz a fogalom, mint a turistautak.hu-n. Fontos különbség viszont, hogy az útvonalak megjelennek a térkép szerkesztőfelületén, így a térkép szerkesztésével együtt lehet a rajta futó útvonalakat is kezelni.
JOSM-ben ha megnézed egy útvonal adatlapját, láthatod rajta, hogy folytonos-e. Az alábbi képen az. Ha valahol megszakad, akkor ott olyan piros pötty jelenik meg, mint a sor elején, ahol az út kezdődik. Ha az út körvonal, akkor körbezárul, ilyenkor körvonal jelenik meg a táblázatban.
Külön felhívom a figyelmet a baloldali A-Z gombra, ez a kedvencem. Összepárosítja az összeérő vonalvégeket és addig forgatja őket, amíg folytonos sorba nem tudja őket állítani.
A képernyőkép tetején megjelenik az út osm azonosítója, ez alapján weben is megnézhető: http://www.openstreetmap.org/relation/286826
A turistautak.hu állományából modras régebben külön programmal képzett ilyen útvonalakat a jelzésekből, amely számtalan hibára felhívta a figyelmet: egy pontból kettőnél több irányba indult azonos jelzés vagy megszakadt a jelzés.
Az osm-en az útvonalnak nem csak útszakaszok lehetnek a részei, hanem bármilyen objektum (pont, vonal, kapcsolat), így a pecsételőhely is része a túrának. A lista rendezett, tehát a pecsételőhelyek nem az elején vagy a végén vannak, hanem szépen menet közben, a megfelelő útszakaszok között. A kapcsolat tagjainak a szerepe is fontos, ez például egy tömegközlekedési járat útvonalában egy megálló szerepe lehet forward:stop, ami azt jelenti, hogy csak az útvonal irányban áll meg, visszfelé nem.
Külön gond a turistautak.hu-n, hogy csak a jelzés kódját tárolja (Z), mást nem. Az osm tudja a nevét (Mecseki Zöldtúra), a jelzés képét (zöld sáv), az útvonal fontosságát (rwn, vagyis regional walking network) és tudhatna hozzá weboldalt is: http://termeszetbarat.hu/turamozgalmak/mecseki_zold_tura
A címkézés egyik legfontosabb szempontja az, hogy ugyanolyan címkét kaphatnak pontok, vonalak és kapcsolatok is. A website címkét fel lehet tenni lehet étteremre (node), kötélpályára (way) vagy turistaútra (relation). Vannak persze címkék, amelyek nem értelmezhetők minden objektumon, ezt a wiki mindenhol következetesen jelzi.
A leírások fordítása közösségi feladat, mint ahogyan a térképezés is. Minél nagyobb az igény, annál valószínűbb hogy kerülnek néhányan a csapatból, akik lefordítják az angolul nem tudók számára.
A típusreform csak felhasználói szemmel volt kutyafüle, a háttérben nagyon sokat dolgoztunk vele. Az osm típuskészletét a világ összes országában használják, ezért szélesebb is a látóköre, mint amit csak magyar viszonyokra alkotottunk.
[ előzmény: (67867) olahtamas, 2014.05.28 23:10:30] |