Úgy, ahogy mondod, "Fedett magasles".
Nyilván nem gondoltad komolyan a "Fedett Magasles"-t, különben elfogadnád "Baradla Barlang", "Istállókô Erôse", "Szokolya Vasútállomás", "Éger Turistaház", "Csurgó Forrás" stb elnevezéseket.
Amikor ránézünk egy szóra, mindig tisztában kell lennünk azzal, az köznév vagy tulajdonnév.
A közölt süteményrecepted összes eleme köznév. Ha azonban egyik elemének saját neve van, azt, mivel tulajdonnév, nagybetűvel írjuk, pl az utolsó tételnél '1 csomag Oetker sütôpor' és nem '1 csomag oetker sütôpor'.
Remélem ez az [Oetker] sütôpor eset alapján világos, mindig tisztában kell lennünk azzal, egy szó az adott kontextusban köznév vagy tulajdonnév. Ezt a két fogalmat sajnos, általában összekeverjük.
Amúgy felhozott példa, mint lista rossz. Egy komplex egység (a süti) elemeit sorolja fel csak.
Ami listára gondolsz, az egy köznévvel jellemzett egyedi objektumokat sorol fel. Minden objektumnak saját neve van, amit tulajdonnévnek nevezzük, hozzá kapcsolódik az objektumot leíró köznyelv, ami elmaradhat, pl. Baradla [barlang].
Hogy a tulajdonnév milyen értéket vesz fel, következô esetek vannak:
- vagy annyira egyedi, hogy saját tulajdonneve van, pl Elnöki magasles, Szarkasztói les, Teszt POI by olahtamas
- vagy elmarad, ekkor az objektumot leíró köznév válik tulajdonnévvé, így lesz három és fél ezer Magasles.
Vannak esetek, amikor a köznév önmagában nem válhat tulajdonévvé. pl a 'vasútállomás', de ennek nem nyelvi okai vannak. A vasútállomásnak nyilván mindig kell, hogy legyen további azonosító neve, hogy tudjuk, hova kell a jegyet megvenni, de magaslesnek nem, annak elég, ha ott áll a terepen, ahol a térkép is mutatja: Magasles, ebbôl annyira csak egy van, hogy még út sem vezet oda ;-).
[ előzmény: (56935) olahtamas, 2012.09.24 18:53:58] |