turistautak.hu térképrészleteK+ jelzés GPS-szel
[ english
Előzmények

rottyhozzászólásai | válasz erre | 2010.06.13 11:53:53 (49788)
Nem túl meggyőző érvek.
1. A közvetlen pozícióból történő számolással (ami maga a deriválás módszere numerikusan), a pozíció pontatlanságából nagy lenne a sebesség szórása. Erre egy mentség lenne, ha a a pozíciómérést a lapka valójában sűrűbben teszi, mint amilyen sűrűn a adatot szolgáltat a külvilág felé (a szokott 1s érték).
2. A doppler-shift arányos a sebességgel, a mérés hibája nagyobb sebességnél épp úgy kisebb mint pocizóból számolt esetben.
3. Akármelyike esetet nézzük, a numerikus eljárások és főként az átlagolás időt vesznek igénybe, ha a doppleres vivőfrekvencia-eltolódásból számol, pláne több idő szükséges.
Igazad van a publikációkkal kapcsolatban, többen linkeltünk forrásokat a http://nujournal.net oldalról. Meggyőző doppleres cikkek vannak itt, de tudományosan eléggé levegőben lógó az oldal, a megbízhatóságát én sem érzem 100 %-osnak.
Parttalannak tetsző ez a vita, Hajo világított rá, amit a dopplerről (meg a garminról...) biztosan tudunk, megpróbálom én is, ide másolom a már idézett Sirf Tech gyári dokumentáció ezen részét:
http://www.navmanwirelessoem.com/assets/files/Docs/SiRF%20Binary%20Protocol%20Reference%20ManualR2.4.pdf

"To predict clock bias, use the relationships between frequency and velocity. The
reported clock drift value can be converted to a velocity using the Doppler formula,
since in the SiRF architecture the clock drift value is a bias to the computed Doppler
frequency:
Doppler Frequency / Carrier Frequency = Velocity / speed of light
Or:
Velocity = Doppler Frequency / Carrier Frequency * c
Next, the velocity can be converted to a time factor by dividing by the speed of light:
Change in Clock Bias = Velocity / c
Combining the above 2 formulae,
Change in Clock Bias = Doppler Frequency / Carrier Frequency"

Vagyis a chip ebben az igen elterjedt architektúrában biztosan kezeli és használja a doppler-eltolódásból származó vivőfrekvencia eltolódást, így veszi figyelembe a helyi oszcillátor frekvenciájának csúszását (pl hőmérséklet-változás miatt). Hogy sebességet ebből mond-e vagy sem, az nem derül ki.
[előzmény: (49787) KoLa, 2010.06.13 11:12:46]

KoLahozzászólásai | válasz erre | 2010.06.13 11:12:46 (49787)
Én sem zárom ki teljesen, hogy a GPS a sebességet Doppler elven méri, de valószínűtlennek tartom, mert:
1. ha van pozíció- és időadat, akkor egy osztást sokkal egyszerűbb elvégezni, mint fél tucat (3D) sebességvektorral megküzdeni (Occam borotvája);
2. ha Dopplerrel mérnek, akkor nincs magyarázat a kis sebességek esetén tapasztalható nagy mértékű, míg nagyobb sebesség esetén kisebb mértékű ugrálásra, viszont a pozícióváltozásból történő számítás erre magyarázattal szolgál (ezt Csuhás fejtette ki részletesen az egyik hozzászólásában);
3. ha Dopplerrel mérnek, akkor a sebesség változását - emberi érzékkel - követhetetlenül rövid idő alatt (mintegy valós időben) tudnák jelezni, ezzel szemben tapasztalati tény, hogy a sebességet a GPS csak több másodpercnyi késéssel mutatja.
Mindezek alapján nekem alapos kétségeim vannak a GPS Doppler-elven történő sebességmérése, valamint az erről publikálók kompetenciája iránt.
[előzmény: (49786) Yoss, 2010.06.13 10:13:57]

Yosshozzászólásai | válasz erre | 2010.06.13 10:13:57 (49786)
Azr gondolom, te több dolgot is félreértesz. Én sosem állítottam, hogy biztosan a Doppler a megoldás.
Csak annyit tudok hogy régebben, amikor kiváncsi lettem arra, hogy a GPS hogyan mér sebességet, akkor minden általam megtalált magyarázat a Doppler effektust emlegette. Én egy ilyen témában meglehetősen kevéssé pallérozott elme vagyok, ezért nem tudok érdemben vitatkozni az ilyen szinten kifejtett leírásokkal, így elfogadtam ezt a tételt. Erre most itt a fórumon meg olyanokat írtok, hogy "két tábor van", meg "nincs egyértelmű magyarázat" ezen kissé meglepődtem, mert eleddig én más magyarázatot nem láttam és ezért bátorkodtam kérdezni, hogy írja már le valaki a másik véleményt, vagy adjon legalább egy linket, hogy elolvashassam.
Én most sem állítom, hogy a Doppler gyújt fényt az éjszakában, de a te véleményed sem tesz hozzá az alternatív véleményhez semmit. Hiába emlegetsz itt fizikai tételeket, ezt a dolgot már valaki kitalálta és te azt próbálod kitalálni, hogy mit találtak ők ki. De bizonyítani semmit nem bizonyítasz. Azért mert te nem hiszel a Dopplerben, még nem biztos, hogy nem úgy van és a sokak állításával kapcsolatban meg csak annyit, hogy azt, hogy nem Doppler a mérés elve, egyelőre csak itt a fórumon olvastam, sehol máshol. És itt sem sokan állítják. De ha leírod nekem hasonló alapossággal az ellenvéleményed mint ahogy azok a cikkek leírták, amiket belinkeltem és kifejted, hogy milyen problémát hogy oldasz meg, akkor én meggyőzhető vagyok, mert nem akarok én kampányolni semmi mellett, csak éppen eleddig csak a Doppler mellett találtam hitelesnek tűnő magyarázatot.
[előzmény: (49780) KoLa, 2010.06.13 01:01:42]

KoLahozzászólásai | válasz erre | 2010.06.13 01:01:42 (49780)
Ha valamit sokan állítanak, az még nem biztos, hogy igaz.
Egyébként meg ha ismert a helyvektor változásának idő függvénye (márpedig ez ismert), akkor deriválással megvan a sebesség is, a Dopplert meg leviszi Occam borotvája.
[előzmény: (49779) Yoss, 2010.06.13 00:27:31]

Yosshozzászólásai | válasz erre | 2010.06.13 00:27:31 (49779)
Na most akkor ad valaki legalább egy linket, ahol nem Dopplerrel magyarázzák a GPS sebességmérést, vagy nem? Mert ha nincs ilyen, akkor tök felesleges azzal molyolni, hogy miért NEM doppler, ha általánosságban állítják a hozzáértők, hogy DE.
Tényleg kiváncsi lennék mostmár erre. Előre is köszi.


Bejelentkezés név:  jelszó:   tárolás [regisztráció]

Felhasználónevedet és jelszavadat a geocaching.hu oldalon is használhatod!

[ kezdőlap ] [ térkép ] [ + felmérések ~ ] [ + útvonalak ~ ] [ + poi ~ ] [ belépés ] [ faq ] [fórum] [email]

A weboldal működése és tartalma folyamatos fejlesztés alatt áll, köszönettel vesszük az észrevételeket a fejlesztési ötletek oldalon.
A turistautak.hu-ra feltöltött track-eket és a letölthető térképeket, azaz térképi adatbázist az ODbL licencnek megfelelően bárki használhatja.
Minden egyéb anyag előzetes írásbeli engedély nélkül csak magáncélra használható fel. jogi tudnivalók