Szuper. Köszönöm a kimerítő leírást. Tényleg hasznos. Én eddig csak kb. sejtettem, hogy hogy készül ez a térkép - ez kicsit megvilágítja a dolgot. Az látszik, hogy rengeteg munkája van benne sokaknak, és sok olyan részletinformáció van rajta, ami mondjuk papír térképen nincs rajta. Amit említettél, hogy nem mindig látni mindent a térképen, ami föl van téve, azt már én is észrevettem. Volt, hogy amit épp kerestem csak bizonyos zoom-olásnál láttam, esetleg pont csak két zoom fokozat között mutatta. De hát ez van - nem lehet mindent egyszerre megjeleníteni.
A helyrajzi nevek is ahogy mondod sokszor problémásak. Én a Bükk térképekről tudok beszélni, mert abból van nekem a legtöbb, így látom az elnevezések változásait. Van sok elnevezés, amit a XIX. századi katonai felmérések térképéről vettek át később, de sok van ami a XX.századi térképeken változott. Olyan is volt hogy mondjuk a 30-as évekbeli térképen szerepelt adott néven, aztán az 50-es években átírták, aztán megint visszaírták később. Egyszer találtam egy Földtudományi Intézet (vagy valamilyen nevű elődje) által kiadott anyagot, ahol a legelső angyalos térkép kiadása előtt vizsgálták, és adott esetben módosították a régi katonai felmérés térképén szereplő helyrajzi/földrajzi elnevezéseket (soknak nyelvészetileg és történelmileg is utánanéztek mi az eredete). Meg ugye ekkor építettek egy csomó háromszögelési gúlát és mérték be a csúcsokat újra (ekkor tűnt el a térképről a korábban Magas-tetőnek nevezett csúcs a maga 965 m magasságával, amit kb. a Küllő-hegy helyén jelöltek, és ekkor került föl az Istállós-kő), aminek következtében teljesen átrajzolódott/átírodódott az addig használt térkép. ennek kapcsán meg is jelent egy elég hosszú cikk a Turisták Lapjában. Sokszor egyébként azért alakul ki egy új elnevezés, mert félre olvassák korábbi térképen (ilyen pl. az Ilus-kút a Három-kő környékén, aminél "Hús" lett az "Ilus"-ból a 80-as évekbeli katonai térképen, vagy ilyen a Felsőtárkány feletti Bő/Bű-völgy, ami egyszer ezen a néven szerepelt, egyszer a másikon, vagy a Recem-völgy, ami valamelyik régebbi térképen Kecem-ként szerepel (és amúgy itt is Kecem-ként volt, de javítva lett)).
Szóval én is tudom, hogy sokszor nehéz kiválasztani melyik is lehet az igazi. Nyilván csak valamilyen szintű átlagolással lehet áthidalni a dolgot/ megnézni, hogy leggyakrabban mit írnak a kvázi hivatalosnak mondható térképek. Én is csak akkor vinnék fel valamit, ha több forrásból is utánanéztem a dolognak.
[ előzmény: (73042) Old Eye, 2019.06.05 21:52:00] |