Engedd meg, hogy újrahasznosított szöveggel válaszoljak. Néhány hete írtam az alábbiakat az egyik turistautak.hu-szerkesztőnek. Hivatkozom benne Mária útra, ami az imént emlegetett omp miatt érdekes. A Mária útnak kevés a turistautak.hu, mert kilóg belőle, csakhogy Częstochowa még az omp-n sincs rajta.
--
Valamelyik télen volt egy nagy flame a turistautak fórumán, amikor grin megkérdezte, nem nyit-e a turistautak.hu legalább annyira, hogy a nyers nyomvonalakat hozzáférhetővé teszi az osm szerkesztői számára. A turistautak.hu nem nyitott, főleg az MGKE elnöksége nem.
Elgondolkodtam, hogy jó-e nekünk ez a nagy zártság. A leginkább esélyes vevő-jelölt, az MTSZ határozottan elzárkózott attól, hogy megvegye az adatokat, azóta már újramérték az OKT-t és a megjelenítést osm térkép felett tervezik.
Azon is elgondolkodtam, hogy ha én magam szeretném a turistautak.hu-t bárhol felhasználni, akkor engedélyt kellene kérnem rá, amelynek akár azt a feltételt is szabhatják, hogy fizessek érte.
Aztán láttam, hogy az osm már eléggé előrehaladott állapotban van, főleg a városokban, ahol megelőzi a turistautak.hu felmértségi szintjét.
Végül de nem utolsósorban igen fontos szempont, hogy az osm nem áll meg az országhatáron, egységes adatszerkezetben ábrázolja az egész világot.
Így aztán elhatároztam, hogy megnézem, milyen ezt szerkeszteni, valóban működik-e a gyakorlatban. Igen, nagyon is.
Kiválóan megoldották az egyidejű szerkesztések kezelését, ehhez képest a turistautak.hu múlt évezredbeli technikát képvisel. Amíg Magyarország 27 tájegységre oszlik, addig egyszerre legfeljebb ennyi ember szerkesztheti zárolással. Elvileg lehet szerkeszteni zárolás nélkül is, de ha egyik a másikat felülírja, akkor annak annyi.
Az osm-en nincs zárolás, bárki bármikor szerkeszthet bárhol, az esetleges ütközések kiderülnek legkésőbb a feltöltéskor. Szerkesztés közben is lekérhető, hogy volt-e egyidejű módosítás a területen, illetve ütközik-e az én változtatásaimmal. Ha ütközik, akkor megnézhető az eredeti, a másik módosítás és összevetető a sajáttal.
Minden objektumnak tárolják a teljes történetét, tehát visszakereshető, hogy ki mikor miről mire változtatta. Az egyes töréspontok is objektumok, tehát ha valaki egy vonal egyik pontját mozdítja el, másvalaki egy másik pontját, az nem ütközés, mert a vonal maga nem változott, csak az egyik pontja. Elsőre hajmeresztően hangzik, de kiválóan működik.
Több szerkesztőfelülete is van, ezek multiplatform vagy teljesen platformfüggetlen eszközök, sőt van több böngészőbe épülő megoldás is. Ez jelentős előny a csak-windows mapedittel szemben. Amióta csak linuxot használok, a mapedit használata nyűgössé vált, pedig működik wine alatt vagy virtuális gépben is, de mindkettő lassabb, mint ugyanazon a gépen natívan.
Ezen felül az osm összetevői nyílt forráskódú szabad szoftverek. Mind a szerkesztőprogramok, mind a teljes szerveroldal, tehát tökéletesen megismerhető a működésük, ennek ismeretében tudnak fejlesztéseket javasolni vagy akár meg is írni külsősök, a turistautak.hu-nál nincs így.
A leginkább használatos szerkesztőprogram (JOSM) Java alapú, minden előítéletemmel ellentétben gyors és használható. Tudja azt a varázslatot, amit a turistautak.hu-mapedit páros nem, hogy a programból közvetlenül tölthetsz le és fel az adatbázisba, mégpedig tetszőleges számban és sorrendben. Ez hihetetlenül rugalmas: például elkezdhetsz rajzolni egy kisebb letöltött területen (a letöltési méretkorlát körülbelül néhány falunyi), viszont bármikor kiegészítheted a letöltést újabb területekkel, amelyek teljesen egybeforrnak.
Menet közben is tölthetsz fel bármikor, majd utána folytathatod a szerkesztést az eredeti állományon, mert a feltöltéskor az újonnan kiosztott adatbázis-azonosítókat a program megkapja. A turistautak.hu-n azért kell mindig letöltéssel kezdened, mert az szerkesztett állományban nincs azonosítójuk az új objektumoknak és így ismételt felöltéskor újra megjelennének.
A letöltés akármilyen kicsi lehet, akár néhány utcányi is, így gyors és hamar lejön. Tipikusan 100-200 kB jön le és minimális megy fel, mindez néhány másodperc.
A nyomvonalakból is lekérhető akármilyen kis terület, nem kell letöltened egy tájegység összes fájlját ahhoz, hogy képet kapj az adott hely nyomvonalairól. Másrészt van olyan TMS réteg, amin az osm összes nyomvonala előre raszterizáltan elérhető ugyanolyan villámgyorsan, mint akármelyik webtérkép, így le sem kell tölteni, ha nincs szükség az egyes vektorokra, átrajzolásra kiváló.
Az osm hihetetlenül gyors fejlődését magyarázza, hogy nem kell jogosultságot szerezned a feltöltésre, csak regisztrálsz és kész. Néha felbukkannak őrültek, de ezeket körülbelül ugyanúgy gyorsan kezelik, mint a Wikipédián.
Másik nagyon fontos szempont, hogy a szerkesztésben felhasználhatók bizonyos műholdképek, történetesen a Bing és a MapBox. Ezek felbontása ugyan általában elmarad a Google műholdképétől, viszont ezeket írásos engedély alapján fel szabad használni térképezésre. Így nagyon jól lehet települések utcahálózatát és az épületeket egyenként átrajzolni. A házakra egyenként is fel lehet tenni a házszámot, ami a kisebb településeken jelenleg egyik kereskedelmi térképben sincs még meg.
Végül, de nem utolsósorban a rendszer fejlesztése mögött nem egy ember áll, nem is csak egy egyesület, nem is csak egy ország, hanem az egész világ. Ez komoly potenciál. Ráadásul nem csak önkéntes fanatikusok dolgoznak bele, hanem cégek is: megéri nekik kijavítani az őket érintő hibákat és beletenni a szükséges adatokat, mint mondjuk a Google térképéért fizetni vagyonokat. Ezeket a tartalmi módosításokat és eszköz-fejlesztéseket pedig megkapja az egész közösség.
Fontos, hogy az osm általános célú téradatbázis, a megjelenítők általában nem szoktak mindent ábrázolni belőle. Az alapértelmezett nézete konkrétan eléggé béna, viszont nyitva áll a lehetőség bárki előtt, hogy a teljes adattartalom birtokában olyan megjelenítést készítsen hozzá, amilyet csak akar.
Amit az osm-en megrajzolsz, előbb-utóbb mindegyik térképbe belekerül. Nem utolsósorban olyan térképekbe is, amelyet külföldről hozzánk látogatók is ismernek, sőt rajta is van a telefonjukon alapból.
Ilyenkor mindig a Mária út jut eszembe, ami minden irányban kinyúlik az országból, pedig fontos szerkesztési szempont, hogy egyben legyen. Az osm-en az országhatárok csak határvonalak, még csak el sincsenek vágva a vonalak és felületek a határon.
Nem látom értelmét annak, hogy a turistautak.hu megvalósítsa az imént felsorolt ötleteket, mert a legfontosabb gondot akkor sem tudjuk orvosolni: a turistautak.hu a világtól elszigetelt, egyúttal pedig tökéletes átfedésben van az osm-el Magyarország területén.
A magyar felmérőket és szerkesztőket megosztja, hogy hová szerkesszék a bejárásaikat. Ha mindkettőre, duplán dolgoznak. Ha csak a turistautak.hu-ra, akkor az osm-be nem kerül bele a munkájuk. Ha csak az osm-re, akkor a turistautak.hu marad ki.
2012 januárjában egyszer kipróbáltam a kettős szerkesztést, ugyanazt a bejárást beletettem mindkettőbe, akkor elhatároztam, hogy ezt soha többé nem teszem. Az osm-ben sokkal nagyobb jövőt látok, ezért ezt választottam. Nem bántam meg. Azóta csak oda szerkesztek, könnyen megszoktam, működik.
A fentiek végiggondolását javasolni fogom a turistautak.hu szerkesztőinek is. Az MGKE-nek pedig azt, hogy a turistautak.hu állományát nyugdíjazva váltsanak osm adatbázisra. Minden kimenet és funkció felépíthető lenne rá. Hasonló térképi megjelenítést már készítettem régen.
Fájdalmasan hangzik sok év munkáját fiókba tenni, de minél később teszem, annál rosszabb. Amúgy is ráfér az adatokra némi frissítés, sok helyen látom hogy elavult, régen gyengén mértük fel vagy éppen üvölt a műholdképről a helyes geometria, amit csak nagyon alapos gps méréssel lehetne megmérni.[ előzmény: (67708) hadidoki, 2014.05.27 12:01:30] |