Az autóban való navigációnak nem alapfeltétele a PDA (ezt én is így gondolom), mindjárt jön magpet, és elmondja, hogy ő szívesebben megy keresztül Európán egy Garmin Venture Cx-szel, mint egy akármilyen PDA-val. De mivel itt most a PDA a téma, ezért röviden vázolom a lehetőségeket: a PNA-kat kerüld, mert nem lehet velük rendesen ládázni, túrázni, több okból sem:
- Lebutított operációs rendszerük van, amin nem futnak azok a szoftverek, amivel jól lehet ládát keresni és/vagy túrázni (ezekről a szoftverekről "PDA a természetjárás szolgálatában" címmel írtam egy összefoglalót, letölhető innét: http://bregand.zapto.org/tuhu/pda-gps.pdf).
- Mivel autós felhasználásra tervezték őket, ezért a legtöbbször gyenge akksival szerelik őket, ami terepen 1-4 óra használatot tesz lehetővé maximum, ezzel szemben egy PDA-val akár 10 órát is lehet mászkálni 1 töltéssel.
Ha már PDA-ban gondolkodsz, akkor érdemes a pdamania.hu oldalon futni egy kört, ez az oldal ilyen kütyükkel foglalkozik, de persze választ ott sem találsz a kérdésre, mert mindenkinek másfelé húz a szíve. Pár alapszabály, amiben konszenzus van:
- Ha beépített GPS vevős készüléket veszel, akkor csak SiRF III-as chippel szerelt típust vegyél. Kaphatók még(/már) SiRF II-es modellek is, mégpedig eléggé jó áron (50-60 rugó), de ezek vételi érzékenysége és egyéb tulajdonságai csak bosszúságot szülnek. Nem véletlen, hogy olyan sok apróhirdetésben találkozhatsz velük: mindenki szabadulni akar tőlük.
- A SiRF III-mal szerelt típusok is széles árskálán mozognak, természetesen az extra képességek miatt: Bluetooth, WLAN, GSM funkiók. Általában mindegyik gyártó csinál egy alapmodellt, valamint ennek felturbózott változatait, amibe az előbb felsorolt dolgokat pakolják bele extraként. Ha csak navigációra kell a készülék, akkor egy alapmodellel jársz jól.
- Ha PDA-t veszel, akkor a készülék árán túl gondoskodni kell még néhány dologról. Kell (illetve célszerű) a térképek és programok tárolásához egy memóriakártyát venni. A mai PDA-k SD kártyával mennek, 1 gigás kártyát már 5 rugó alatti áron be lehet szerezni. Szinte kötelező jellegű egy védőfólia. 1 rugóért már kapni ilyet, aminek a célja az, hogy az érintőképernyőt megvédje a karcolásoktól, és a használatból eredő kopástól. Ezek a fóliák többször is felhelyezhetők, tehát pl. levehetők, lemoshatók és visszahelyezhetők, "nem ragasztóval működnek". Autós használathoz érdemes autós tartót is beszerezni, és ha a PDA-hoz nem járt, akkor a szivargyújtós adapterrről sem árt gondoskodni.
Típus: jelenleg sok SiRF III-as PDA-t lehet kapni 100 rugó alatt, de van köztük rossz biznisz is. Itt a fórumon többeknek van Mitac Mio P350 és P550-ese, ezeket merem ajánlani, árban is nagyon versenyképesek (a P550 a P350 WLAN-os, BT-s változata, amúgy nincs különbség), a P350 most bruttó 73 rugó. Én ugyan annyira nem szeretem, de többeknek jó tapasztalata van az Asus A632/636 sorozattal is. Ezek 100 rugó körül mozognak. A Fujitsu-Siemens N5xx sorozatát nem ajánljuk, sajnos sok gond van vele. Az Airis alsó-középkategóriás árú kütyüket árul, mivel még újnak számít a piacon, ezért kevesebb a tapasztalat, de állítólag nem is olyan rossz a T610/620 széria.
Ha túrázni és ládázni mész, PDA-ra erősen ajánlott a Russa nevű szoftver, amivel használni lehet a turistautak.hu ingyenes, digitális térképcsaládját (is). A programról és a turistautak.hu térképeinek használatáról ebben az írásban találsz részletes útmutatást: http://bregand.zapto.org/tuhu/russa_enciklopedia.pdf
Ha még kérdésed lenne, valami nem világos, vagy kütyü beszerzése után szembe találod magad egy rakás kihívással, nyugodtan gyere a fórumra, segítünk, amiben csak tudunk![ előzmény: (15157) zsannabe, 2007.03.09 14:42:39] |