turistautak.hu térképrészleteK+ jelzés GPS-szel
[ english
Előzmények

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2006.02.27 10:07:08 (6193)
Hát az biztos, hogy maga a SiRF III nem lehet pontatlanabb, mint a Geko. Persze ez a kijelentés csak akkor igaz, ha nincs semmi baja a vevőnek és a PDA-nak. Én pl. 4800-as bitráta mellett, sima NMEA protokollal használom a SiRF III-as vevőmet, nem is próbálkozom SiRF protokollal, szívtam már vele eleget. Ennek ellenére nem érzem, hogy pontatlan lenne.
Sajnos a SiRF protokollt viszonylag kevés program ismeri, a Destinator tudta (ennek az utódja az iGO), meg még összefutottam kisebb progikkal, de a nevüket sem tudom már, nem is érik meg a vesződést. 4800-as NMEA üzemmódban is tökéletesnek kellene lennie.

Az úton tartás nem biztos, hogy állítható az iGO-ban (bár úgy emlékszem, hogy ilyesmit hallottam), nekem nincs, így csak tippeltem. Valami olyan beállítást keress, ami arra jó, hogy a pontos koordinátáid alapján a hozzád legközelebb eső útra rakja a pozíciót jelző köröcskét/nyilat/kereket/kormányt/pöttyöt/akármit, tehát "megtippeli", hogy te valójában melyik úton is vagy pontosan.
[előzmény: (6190) handras, 2006.02.27 09:55:56]

handrashozzászólásai | válasz erre | 2006.02.27 09:55:56 (6190)
Először is köszi a gyors és kimerítő választ.
Nem is tudom hol kezdjem.... Számomra az a meglepő, hogy a kis GEKO sokkal pontosabbnak tűnt, vagy csak szerencsésen választottam ki a ládákat?
Ma átkapcsoltam a vevőt NEMA 4800 baud-ról (alapértelmezés) SHIRF 57600 baud-ra és erősen vizslattam a hatást. Úgy tűnik pár km. megtétele után, hogy ritkábban téveszt, de akkor kb. ugyanannyit. Viszont ezt a protokolt se a GPSTUNER se a GPSDASH2 nem támogatja, :( nem ismersz olyat ami igen?
IGO-ra visszatérve, nem tudom hol lehet kapcsolgatni az "úton tartás" funkciót. :(
[előzmény: (6184) bregő és andorpapa, 2006.02.26 22:18:18]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2006.02.26 22:18:18 (6184)
Az iGO-s 10 méteres para az adódhat a késésből is, tehát nem feltétlenül pontatlan: minél gyorsabb vagy, annál nagyobb a késés, tehát annál később rak oda téged a térképre, ahol valójából vagy. Ez fordítva is igaz: már rég nem ott jársz, ahová a program mutat. Ez minden GPS esetén megvan, vevőnként változik a késés mértéke. Én a SiRF II esetén szívtam ezzel, a SiRF III meglepően keveset késik a korábbi verzióhoz képest, bár még ennél is érezhető némi latencia.

A geoládázás esetén pedig alapjelenség a pontatlanság, elvégre a rejtés során is van valamennyi mérési pontatlanság (ami persze csökkenthető hosszú ideig tartó, jó vételi körülmények között végzett átlagolással, de ezt sok rejtő nem tette/teszi meg), és a keresés során is kell x méteres tévedéssel számolni. Ha ezeket összeadod (mert szerencsétlen esetben összeadódnak), akkor a 10 méter még bőven az elfogadható határértéken belül van. Én jártam 20-30 méteres bakival is ládázás közben.

Ha biztosan akarod tudni, hogy a készülékben van-e a hiba, vagy csak mindig "kijut neked a jóból", akkor keress fel egy nagyon pontosan bemért pontot (pl. geodéziai mérőpontok), vagy szimplán töltsd le valamelyik turistautak.hu-s térképet, és haladj azokon az utakon, amelyek nyilvánvalóan sok trackből lettek megrajzolva (városközeli, népszerű turistautak), így valószínűleg nagyon pontosak. Figyeld, hogy mennyira haladsz a vonalon. Akár rögzítheted trackként is a műveletet, így otthon is megvizsgálhatod a dolgokat.

Jut eszembe, iGO: be van kapcsolva az úton tartás (vagy mi a neve a funkciónak)? Mert bizony az iGO térképe sem tökéletes (és nem tökéletesen pontos), és ennek is köszönhető, hogy pontatlannak érzed az eszközt. Mondom, szerintem érdemes trackeléssel tesztelni a kütyüt, és ha valóban konstans hibával állsz szemben (mert ilyen is előfordulhat), akkor meg irány a bolt, garanciális ügyintézéssel.
[előzmény: (6183) handras, 2006.02.26 20:15:43]

handrashozzászólásai | válasz erre | 2006.02.26 20:15:43 (6183)
Szia, én november eleje óta gyűrök egy Yakumo Delta X -et. Elötte egy kis geko-val ládáztam.

A tapasztalatom az, hogy pl. IGO-val van egy szinte konstans 10 m-es pontatlansága. Fordulj jobbra 15 m mulva mondja, és közvetlenül a sarkon álok a pirosnál. :(

Ládázni eddíg még nem sokat próbáltam vele, de pl. a GCBUD-nál http://www.geocaching.hu/caches.geo?id=666 is átküldött volna a palánkon vagy tíz méterrel.

Valamiért az az érzésem, hogy ha gyenge a vétel, akkor "saccol".
[előzmény: (5969) bregő és andorpapa, 2006.02.16 15:29:12]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2006.02.16 15:29:12 (5969)
Szóval kezdjük a Yakumo PDA-val. Maga a cég nem gagyi, csak hazánkban nem olyan ismert. A cég főleg az integrált GPS-es PDA-k piacán nyomul, az új deltaX pedig igen kellemes darab, itt olvashatsz róla egy hazai tesztet: http://pdamania.hu/content/4370/?q=deltaX
Teljesen korrekt gép, én tudom ajánlani, főleg a SiRF III miatt.

Mi is az a SiRF III? A SiRF egy cég, amely GPS vevők lelkét, a központi chipet tervezi és gyártja. A SiRF III a legújabb termékük, amely - nem túl meglepően - a harmadik generációt képviseli. Ezt licenszelik a GPS gyártók és építik be készülékeikbe, legyen az Bluetooth, CF, SD vagy bármilyen más formájú/szabványú/felépítésű. A SiRF III annyira jól sikerült, hogy a kézi GPS-ek egyik legismertebb szereplője, a Garmin is ezt a chipet építi legújabb típusaiba (lásd 60CSx, Vista Cx stb).

Mitől olyan jó a SiRF III? A korábbi verziók legnagyobb hátránya az volt, hogy viszonylag sok idő telt el a készülék bekapcsolásától addig a pillanatig, amíg rendesen "megtalálta" a műholdakat, és meg tudta mutatni, hogy hol is vagy tulajdonképpen. Ráadásul mély völgyekben, magas házak között hajlamos volt gyorsan "kapitulálni", tehát elvesztette a jelet, és csak akkor tudott ismét pozíciót adni, ha javultak a vételi körülmények (kiértünk a völgyből stb). Ez egyben azt is jelentette, hogy fontos volt olyan helyre rakni a vevőt (autó, túra stb), hogy az rendesen rálásson az égre. A SiRF III ezeket a zavaró tényezőket orvosolja.

Hogyan? Azt pontosan mi sem tudjuk, csak találgatni lehet. A korábbi generációnál létezett egy X-TrackII nevű kiegészítés (hardveres), ami nem csak a közvetlenül fogott jeleket, hanem a (pl. házak faláról) visszaverődött jeleket is használni tudta, így rossz vételi körülmények között is volt esély arra, hogy ne dobja el magát a vevő. Sajnos az a rendszer kicsit kiforratlan volt, és sokat is fogyasztott. A SiRF III az X-TrackII képességeit is felülmúlja, alacsony fogyasztás mellett. A marketinganyagok szerint a korábbi verziókhoz képest megnövelték a SiRF III érzékenységét, valamint masszívabb számítási rendszert raktak mögé, és ennek köszönhető a hihetetlen érzékenység. Valószínűleg az X-TrackII képességeit is belegyömöszölték az új chipbe, természetesen megfoltozva, továbbfejlesztve.

A végeredmény egy olyan chip lett, amire mindig is vágytunk. Mivel december óta nekem is SiRF III chippel szerelt vevőm van, előtte közel 1 évig pedig SiRF II-es, így saját tapasztalataimat osztom meg most veled: a régi vevőnek bekapcsoláskor 1-2 perc biztosan kellett a felálláshoz, a SiRF III ezt kb. fél perc alatt elintézi. A régi vevőnél fontos volt, hogy legalább rálásson az égre, az új akkor sem veszti el a jelet, ha a buszon ülök, a vevő pedig a kabátzsebemben van. Autóban, nem közvetlenül az ablak mellett is végig jó vételt produkál. Több olyan helyen is kipróbáltam az új vevőt, ahol a SiRF II gyengén (vagy sehogyan sem) muzsikált. Gond nélkül vette a SiRF III az akadályokat. Eddigi legextrémebb tapasztalatom: Abaliget mellett a vonaton ültem, és a kb. 150 méter hosszú alagútban sem szakadt meg a vétel (persze az aztán következő hosszabb alagútban igen, de hát csodákat ne várjunk ettől sem). Eddigi megfigyeléseim szerint kb. 10-20%-kal kevesebb áramot fogyaszt a SiRF III-asom, mint a korábbi II-es (mármint ennyivel tovább bírja a PDA-m egy töltéssel).

Persze a SiRF III sem tökéletes, nyilván a műholdállástól is függ, hogy milyen a vétel, de az a lényeg, hogy (tesztek igazolták) akár a kesztyűtartóból is korrekt módon elnavigál egy SiRF III-as vevő, ennél többre pedig nem lehet szükségünk. Pár ember tapasztalt már furcsaságokat a vevőjével, de szerintem ez nem a SiRF III hibája, inkább az adott vevőben található firmware lehet a ludas.
Szóval a Yakumo deltaX az SiRF III-as, az Acer N35 pedig SiRF II-es. A fenti leírásból jól látszik, hogy ha a PDA elsősorban navigációs (legyen az autós vagy túra) célból kell, akkor a SiRF III mindenképpen jobb (és kényelmesebb) választás, mint az elődje. A két említett készülék között pedig 8-9 rugó különbség van csak, szerintem ennyit megér az egész. Ja, és érdemes odafigyelni, mert a többi X-es Yakumo nem SiRF III-as, hanem ugyanúgy II-es, mint a régi delta, tehát az alphaX nem SiRF III-as, csak a deltaX.

Ha még lenne kérdésed, nyugodtan tedd fel itt, segítünk bármiben.
[előzmény: (5963) esanya, 2006.02.16 12:49:54]

esanyahozzászólásai | válasz erre | 2006.02.16 12:49:54 (5963)
Es nem olvastam meg a Sirf modulrol, mert tok uj vagyok ebben a temaban...
[előzmény: (5961) bregő és andorpapa, 2006.02.16 12:24:15]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2006.02.16 12:24:15 (5961)
Igen, program az van bőven, legyen szó track rögzítésről, túráról, városi vagy országúti navigációról.

Azonban szívesen elbizonytalanítalak egy kicsit, mivel érzésem szerint nem csak az N35 lehet jó vétel. Ebben az árkategóriában igen jó eséllyel indul még a Yakumo deltaX is, amely az N35-nél fejlettebb GPS vevőt tartalmaz (a legújabb SiRF III-ast, amiről itt a fórumon elég sokat olvashattál az utóbbi időben, a lényeg az, hogy sokkal érzékenyebb a korábbi típusoknál, emiatt jobb felhasználást tesz lehetővé), és több memória van benne. Jelenleg az Acer olyan bruttó 75 körül mozog, a Yakumo pedig 84 magasságában, tehát ha van még egy kis lóvéd, és elsősorban a GPS-es funkciók miatt vásárolsz PDA-t, akkor biztosan a SiRF III-as vevővel ellátott típussal jársz jobban.
[előzmény: (5960) esanya, 2006.02.16 11:51:01]

esanyahozzászólásai | válasz erre | 2006.02.16 11:51:01 (5960)
Ok, nagyon koszonom az infokat!

Akkor vegulis elindulhatok a boltba, es vehetek egy Acer N35Gps-t, mert lesznek hozza
programok...

Kosz,
Sanyi
[előzmény: (5949) bregő és andorpapa, 2006.02.15 18:48:51]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2006.02.15 18:48:51 (5949)
Milyen tracket szeretnél csinálni? Természetesen alapból nem lehet, ahhoz kell valamilyen szoftver, ami kezeli a GPS vevőt, és rögzíti valami emészthető formátumban az útvonalat. Erre a jobb térképszoftverek mind képesek, persze ezekért fizetni kell(ene). Vannak ingyenes programok is, melyek csak a rögzítésre szakosodtak, nem mutatnak térképet, maximum a sebességet, megtett km-ek számát, műholdállást, koordinátákat, ilyesmit.

Ilyen például a VisualGPSce, amely NMEA formátumot használ a track rögzítésére (nyers formátum, ami a vevőből jön azt menti le), ezt sok programmal lehet .mps-be, .plt-be vagy .gpx-be konvertálni (ez három nagyon elterjedt szabvány), pl. GarTrax, GPSBabelGUI. Ezeket a formátumokat már nyugodtan fel lehet tölteni ide (amúgy az NMEA-t is, csak akkor a térképrajzolónak kell a konvertálással szórakozni). A VisualGPSce nagy előnye, hogy ingyenes, és nagyon jó szolgáltatásai vannak a trackrögzítésen kívül.

Ha viszont térképet is szeretnél használni, mondjuk az innét letölthető turistatérképeket, akkor a GisRussa nevű fizetős progira van szükséged (kb. 7000 HUF, nem olyan drága), ami kezeli a Garmin térképeket, és tracket is lehet vele rögzíteni. A programról nemrég jelent meg egy cikk a PDAMánián: http://pdamania.hu/content/5123/
[előzmény: (5946) esanya, 2006.02.15 17:17:49]

esanyahozzászólásai | válasz erre | 2006.02.15 17:17:49 (5946)
Szia!

Engem is ez a N35-os erdekelne! Lehet vele ilyen track-eket is csinalni alapbol, vagy kell valami installalni hozza? A pda funkciokat tekintve ugy tunt rendben van a keszulek....

Udv,
Sanyi
[előzmény: (5847) slaja, 2006.02.09 15:46:08]

slajahozzászólásai | válasz erre | 2006.02.09 15:46:08 (5847)
Köszönöm a segítséget, sikerült a GisRussa programot megvennem, letölteni és már a megadott turistatérképeket is letöltöttem az ACER N35-ös PDA-mra. Csak az zavar, hogy a térképeken nincsenek szintvonalak. Tudna segíteni valaki ebben??


Bejelentkezés név:  jelszó:   tárolás [regisztráció]

Felhasználónevedet és jelszavadat a geocaching.hu oldalon is használhatod!

[ kezdőlap ] [ térkép ] [ + felmérések ~ ] [ + útvonalak ~ ] [ + poi ~ ] [ belépés ] [ faq ] [fórum] [email]

A weboldal működése és tartalma folyamatos fejlesztés alatt áll, köszönettel vesszük az észrevételeket a fejlesztési ötletek oldalon.
A turistautak.hu-ra feltöltött track-eket és a letölthető térképeket, azaz térképi adatbázist az ODbL licencnek megfelelően bárki használhatja.
Minden egyéb anyag előzetes írásbeli engedély nélkül csak magáncélra használható fel. jogi tudnivalók