turistautak.hu térképrészleteK+ jelzés GPS-szel
[ english
Előzmények

Peter68hozzászólásai | válasz erre | 2005.10.02 13:22:52 (3211)
Junior, örülök, hogy látom a hozzászólásodat.
Pár hete kérdeztem, hogy hogy állunk dugó ügyben, de lehet, hogy nem láttad.
Most ha megengeded újfent érdeklődnék.
[előzmény: (3209) Junior013, 2005.10.02 10:53:03]

Junior013hozzászólásai | válasz erre | 2005.10.02 10:53:03 (3209)
Sajna a PDA elég gyorsan merül, akár a BT-t kell folyamatosan hajtania, akár a CF GPS-t (bár utóbbit még nem próbáltam), ezért én is csak időszakosan szoktam használni (elővesz, bekapcsol, megnéz, kikapcsol, eltesz). Itt jön az Olahtamas által említett probléma: Mindkét megoldás lassan "áll fel" (BT-nél néha újra kell építeni a kapcsolatot, hiába megy a vevő folyamatosan).
Nekem ezért legjobban a kis kézi vevő (pl. Geko 201 - ami kb. egy BT/CF vevő árán megkapható) + kábelen PDA megoldás jött be eddig. (GPS külön is használható, összekötve meg térkép is van, a kábeles soros kapcsolat pedig bekapcsoláskor probléma nélkül felépül)
[előzmény: (3205) bregő és andorpapa, 2005.10.02 06:44:08]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2005.10.02 06:44:08 (3205)
A BT-s kombó gyorsabban merül le. A CF külső antennával ugyanúgy mehet folyamatosan, nem kell szorongatni, akár a táska alján is lehet a PDA. Azt persze nem vitatom, hogy a drótnélküliség kényelmesebb megoldás.
[előzmény: (3204) olahtamas, 2005.10.02 06:35:51]

olahtamashozzászólásai | válasz erre | 2005.10.02 06:35:51 (3204)
Kirándulásra a CF-es kevésbé alkalmas, mert ha zsebreteszed vagy kikapcsolod, akkor sokáig tart míg feléled az erdőben. A BT-s (vagy drótos) meg állandóan mehet, egy alkalmas helyre téve és csak amikor szükség van rá, akkor kell elővenni a PDA-t. Így 10 másodperc alatt meg lehet nézni a helyzetet.
[előzmény: (3201) bregő és andorpapa, 2005.10.02 01:21:40]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2005.10.02 01:21:40 (3201)
Tulajdonképpen ugyanazon a nevezőn vagyunk, az én összefoglalóm valahogy így hangzik: ha túrázni, cachelni (főleg utóbbi esetén, ahol gyakran mászik/kúszik az ember vagy tér le a kijelölt útról), motorozni akar az ember, akkor nem a PDA a legjobb választás, itt fontos a hosszú üzemidő és a strapabíróság (-->itt ítélik el azokat, akik sokat strapálják magukat - olcsó, másodosztályú poén). Ha viszont már van egy PDA-ja, vagy sokszor kellene autós navigáció is, és persze nem extrém körülmények között kívánja használni (tehát megelégszik pl. a kijelölt turistautakkal), akkor szerintem nyugodtan bővítheti a rendszert egy CF-es vagy BT-s GPS vevővel. A PPC ismerete ebben az esetben alapvető elvárás, enélkül semmi értelme.

Amúgy meg a GPS az gpsezésre, a PDA meg pdázásra való.
[előzmény: (3188) magpet, 2005.10.01 18:14:28]

magpethozzászólásai | válasz erre | 2005.10.01 18:14:28 (3188)
Ha valaki ronda hithu Garminista, akkor en biztosan, de nem kovezek. :) Ebben a pillanatban is PDA-rol forumozok, tehat nem vetem meg a mufajt.
Irasodban ez volt a kulcs: "A két eszköz nem tud egymás alternatívája lenni, csak átfedés van a kettő alkalmazási területe között."
Ezzel teljesen egyetertek. A boltban is gyakran felmerul ez a kerdes, egyertelmu jo valasz pedig nincs ra. Illetve van, ha a vasarlast tervezgeto emberke tudja, mire szeretne hasznalni, es tudja azt is, hogy a kulonfele teruletek kozul mi az elsodleges prioritas.

PDA-t kell venni, ha
-az ember PDA-nak is szeretne hasznalni
-leginkabb autoban szeretne hasznalni, neha kis setaval
-terepen nem, vagy csak mersekelten szeretne hasznalni
-latott mar kozelrol szamitogepet. Ez utobbi nagyon fontos lehet: hozzam nagyon sok elkeseredett emberke telefonal/jon hona alatt a PDA-dobozzal, hogy vette az X boltban, mert a haver autojaban is latott ilyet, de o bekapcsolni se tudja, nem is beszel, es szar az egesz, segitsek. Ilyen esetben is jobb egy celkeszulek.

Nem szabad PDA-t venni, ha
-a fo terulet a geocaching, tura, kirandulas
-motoron, quadon, csonakban, hajon szeretne hasznalni
-a kenyerpirito kezelese is gondot okoz...

Elnezest, ezek a tapasztalatok. :)
[előzmény: (3172) bregő és andorpapa, 2005.09.30 14:40:47]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2005.09.30 14:40:47 (3172)
Erről a kérdésről itt mindig megoszlanak a vélemények, én a PDA oldalon állok, de elismerem a garmin és egyéb kézi cuccok vitathatatlan előnyeit, amelyek pl. a következők:

- Ütésállók, strapabírók (gyakran a vízzel szemben is nagyon ellenállok). Míg a PDA-ra vigyázni kell, addig a Garminok potyoghatnak, kisebb esésektől nem mennek tönkre. Gondolom nem kell ecsetelnem a PDA érintőképernyőjének védtelenségét.
- Ceruza akksi! Bizony, ha lemerül a kézi kütyü, csak előveszed a töltött akksikat, és kicseréled (4000 HUF-ért 4 db. 2300 mAh-s Energizert kapsz), így akár heteket tölthetsz áram nélkül, ha PDA merül le (márpedig 4-8 órán belül ez meg fog történni), akkor vagy előveszed a pótakksit (ami szintén max. 8 órát fog bírni és sokkal drágább a ceruza akkumulátorokhoz képest), vagy keresel egy konnektort, márpedig a puszta közepén elég ritka az elektro-delej civilizált formája.

Persze a PDA-nak is megvan a maga előnye. Például nem csak navigációra lehet használni (mp3 lejátszás, határidőnapló, WLAN esetén böngészés stb). De ha csak a navigációs képességeket vesszük figyelembe (elvégre csak ezen a fronton ellenfél a kézi GPS), akkor is említhető néhány előny:

- Bőséges a térkép és szoftverválaszték. Itt arra gondolok, hogy nagyon különféle szoftverek vannak, külön a geocachingre, külön a Garmin térképekre, külön az autós közúti navigációra.
- Ezek használatát nem korlátozza a beépített memória, hiszen már egy 128 megás SD/CF kártyán is elfér a legtöbb térképszoftver, ez pedig minimális kiadást igényel, ráadásul a memóriával összefüggő többi kérdésben is előnyt jelent a könnyű bővíthetőség: tulajdonképpen bármennyi waypointot el lehet tárolni, és a rögzített track méretének sem szab határt a rendszer.
- Nagyfokú fejleszthetőség. A PDA-ra írt GPS-es szoftverek folyamatosan fejlődnek (lásd GPSTuner, GPSDash, GisRussa, BeeLineGPS, Útinfo PDA sbt), tehát egyre újabb funkciókhoz juthatsz hozzá, ráadásul a PDA a megjelenítés terén is a legtöbb esetben (szoftverfüggő) fejlettebb a kézi GPS-eknél, hála a nagy kijelzőnek és a PPC-k fejlett grafikájának.

A két eszköz nem tud egymás alternatívája lenni, csak átfedés van a kettő alkalmazási területe között. Mi PDA-val cachelünk közel 1 éve, eddig semmi bajunk nem volt vele, és nagyon élvezzük azokat az előnyöket, amiket a PDA nyújt (például a ládaleírásokat és fotókat is magunkkal tudjuk vinni, nem kell őket kinyomtatni). Mivel nem járunk több hetes túrákra a vadonba (ahol no electricity), és nem mászunk veszedelmes szakadékokba (ahol kiemelten vigyázni kell a gépre), így tökéletesen megfelel a PDA is, de elismerem, hogy sok esetben sokkal előnyösebb a kézi kütyük használata.

Mostanában újabb érv a PDA mellett, hogy a GisRussa segítségével a turistautak.hu Garmin térképeit is lehet használni.

Garmin-fanok: most már megkövezhettek!
[előzmény: (3171) nyitraig, 2005.09.30 13:37:29]

nyitraighozzászólásai | válasz erre | 2005.09.30 13:37:29 (3171)
Sziasztok!

Mi a véleményetek a PacketPC GPS vevőkről. A GPS vevőkről nem sokat, tudok, de tudom hogy szükségem lenne rá. Főleg kirándulásokhoz, de városi navigációban is hasznát venném. A Garmin készülékek ára, ahoz képest, hogy mennyit tudnak egy PacketPC-hez elég sokba kerül, de nem tudom, hogy egy kézi számítógép is megfelel-e erre a célra. Amiket kinéztem Yakumo delta 300 GPS 2L ebbe beépített gps vevő van, de nincs hozzá szoftver (DC++) vagy az Asus MyPal A620 GPS KIT ehez van Budapest utcaszintű szoftver (Magyarország?), viszont külső antennás.
Szerintetek ezek ugyan olyan jól használhatóak GPS-rre mint a Garminok, ugyan úgy tudok rá tölteni térképeket, vagy GPS-re csak korlátozottan használhatók?
Segítségeteket előre is köszönöm,
Üdv:
Nyitrai Gábor


Bejelentkezés név:  jelszó:   tárolás [regisztráció]

Felhasználónevedet és jelszavadat a geocaching.hu oldalon is használhatod!

[ kezdőlap ] [ térkép ] [ + felmérések ~ ] [ + útvonalak ~ ] [ + poi ~ ] [ belépés ] [ faq ] [fórum] [email]

A weboldal működése és tartalma folyamatos fejlesztés alatt áll, köszönettel vesszük az észrevételeket a fejlesztési ötletek oldalon.
A turistautak.hu-ra feltöltött track-eket és a letölthető térképeket, azaz térképi adatbázist az ODbL licencnek megfelelően bárki használhatja.
Minden egyéb anyag előzetes írásbeli engedély nélkül csak magáncélra használható fel. jogi tudnivalók