Akkor átjövök én is ide.
A felvetéssel igazából elejét szerettem volna venni bizonyos dolgok elmaszatolásának, és néhány reakció arról győz meg, hogy szükség is van erre.
1.
Az aktív közreműködők egy-két tucatos nagyságrendje - mint az azóta készült kimutatásból is látszik - bizony valóság - még az utóbbi idők örvendetes növekedése mellett is. Önmagában a 'nekem is van GPS-em, beküldöm a csiganyálat, merre voltam' típusú trackek sem hasznontalanok adott esetben átlagoláshoz, de azért van ezen felül pár réteg: részletesen dokumentált trackek, térképrajzolás, részfeladatok fejlesztése, vagy az egész projekt szervezése és összefogása. Fenntartom, hogy a munka 95%-át igenis az egy-két tucatos létszámú mag végzi, ennek legnagyobb részét is természetesen András. Mondjuk ki ezt világosan.
2.
A geocaching komoly érdemekkel rendelkezik a GPS-technika bevezetésében, népszerűsítésében, sokan ebből az irányból érkeztek ide. (Bár jópáran éppen nem: látványosan inaktív geoládászok is vannak a térképészek - mellesleg pedig alighanem az itt készülő térképek felhasználói - között.)
Lehet hogy történeti előzmények a tuhut a gc-hez kötik, de a projekt azóta céljában lényegesen általánosabbá, technikailag lényegesen komplikáltabbá vált a gc-nél. (Nagyra becsülöm a GC-aktivisták, köztük kulisz munkáját, de moderálással-terelgetéssel-rendezvényszervezéssel együtt is állítom, hogy az arányokat tekintve a gc bizony önfenntartó rendszer a tuhuhoz képest (hála persze András profi rendszerének). Maszatolásnak tartom az olyasféle beállítást, mintha a tuhu a gc oldalvizén haladna, hiába vannak az adatbázisban és a csapatban (meg akár még a szerveren is) átfedések. A tuhu-projekt túlnőtt azon, hogy belemossuk a GC árnyékába.
Mindez persze nem is lenne annyira érdekes, ha nem lenne ott az a banner, és nem azon kellene gondolkozni, hogy a projektben résztvevők vajon egyszer nem néznek-e egy nagyot, mi lett a munkájukkal... |